1964

Z Archiwum historyczne PTMA
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kronika PTMA, str. 21-22, Komunikat Sekcji Meteorytyki

Sekcja Meteorytyki PTMA przy Oddziale Warszawskim prowadzi m. in. prace w zakresie zbierania informacji o bolidach obserwowanych nad Polską, przy czym wykorzystywane są wszelkie na ten temat materiały nadsyłane przez członków PTMA, przez inne osoby, a także podawane w Uranii i w prasie.
Wyniki tych prac zostały ogłoszone w Acta Geophysica Folonica (tom VIII, nr 3, 1960 r.) *). Następne nowoodlnalezione dane z lat dawniejszych oraz dane obecne są już opracowane i znajdują się w Redakcji Acta Geophysica Polonica. Dalsze prace w tym kierunku są w toku.
Danymi o bolidach interesują się zagraniczni uczeni, specjaliści w zakresie astronomii meteorowej. Otrzymują oni odbitki publikowanych prac.
Z tych względów Sekcja zwraca się z gorącym apelem do wszystkich członków naszego Towarzystwa, aby poświęcili nieco czasu na obserwowanie bolidów i przesyłali wyniki obserwacji do Sekcji, która je wykorzysta przy dalszych publikacjach. Byłoby rzeczą pożądaną, aby poszczególne oddziały PTMA zorganizowały specjalne zespoły miłośników dla dokonywania systematycznych obserwacji.
Jerzy Pokrzywnicki
Przewodniczący Sekcji

Urania 5/1964, str. 156, Nowy Oddział PTMA w Chorzowie

W dniu 23 marca br. odbyło się w Sląskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Chorzowie organizacyjne zebranie nowego Oddziału PTMA. Zebrani dokonali wyboru Władz Oddziału oraz określili program działalności. Prezesem Oddziału został Andrzej Kubień, a w skład Zarządu weszli: Henryk Chrupała, Barbara Kapuścik, Jan Palt, Eleonora Piechuta, Zofia Szkudlarek, Elżbieta Tyburska.
Głównym zadaniem nowego Oddziału będzie popularyzacja zadań i celów naszego Towarzystwa wśród licznie odwiedzających Planetarium gości. Sprzyjające działalności popularyzacyjnej warunki - przy wykorzystaniu wyposażenia i pomieszczeń Planetruium - umożliwiają zorganizowanie różnych form szkolenia dla członków PTMA, tak w dziedzinie obserwacji jak i budowy amatorskich instrumentów.
Działalność w środowisku młodzieżowym, na które powstający Oddział zwraca szczególną uwagę, wyrazi się w zorganizowaniu kilku międzyszkolnych kółek astronomicznych.
Dalece przychylne ustosunkowanie się Dyrekcji Planetarium do zamierzeń PTMA znalazło wyraz w zapewnieniu szeroko pojętej pomocy najmłodszemu Oddziałowi n. Towarzystwa.
A Słowik

Powstanie Śląskiego Oddziału PTMA

Oddział PTMA w Chorzowie powstał w marcu 1964 roku. Tworzyli go wtedy wyłącznie pracownicy Planetarium Śląskiego. Z tego Oddziału kandydował 19.04.1964 roku wieloletni późniejszy prezes Zarządu Głównego PTMA, ówczesny dyrektor Planetarium - doc. dr Józef Sałabun. Utworzenie Oddziału Towarzystwa wyłącznie z pracowników Planetarium rzutowało na program działalności oddziału, która w pełni pokrywała się z działalnością samego Planetarium. Od samego początku siedzibą Oddziału jest Planetarium Śląskie.
Pierwszym Prezesem Oddziału wybrano ówczesnego bibliotekarza placówki - kol. Andrzeja Kubienia. Ustąpił on z tego stanowiska w grudniu 1969 roku, po konflikcie z ówczesną dyrekcją Planetarium Śląskiego.