1929: Różnice pomiędzy wersjami

Z Archiwum historyczne PTMA
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Urania 4/1929, str. 56- , Z życia Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Astronomji.)
Linia 291: Linia 291:
 
'''Sprawozdanie z działalności Towarzystwa Miłośników Astronomji od 22.XII.28 Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Astronomji za rok 1928.'''<br>
 
'''Sprawozdanie z działalności Towarzystwa Miłośników Astronomji od 22.XII.28 Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Astronomji za rok 1928.'''<br>
 
'''l - Władze T-wa'''.<br>
 
'''l - Władze T-wa'''.<br>
 +
<br>
 
A - Zarząd.<br>
 
A - Zarząd.<br>
 
Wybory na Walnem Zebraniu T. M. A. w d. 24. II. 1928 r.<br>
 
Wybory na Walnem Zebraniu T. M. A. w d. 24. II. 1928 r.<br>
Linia 301: Linia 302:
 
Kierownik Dostrzegalni: P. Maksymiljan Białęcki<br>
 
Kierownik Dostrzegalni: P. Maksymiljan Białęcki<br>
 
<br>
 
<br>
B - Prócz tego Zarząd poruczył:
+
B - Prócz tego Zarząd poruczył:<br>
 
P. Inż. Z. Chełmońskiemu - sprawy propagandy, odczyty szkolne oraz zastępstwo Kierow. Dostrzegalni<br>
 
P. Inż. Z. Chełmońskiemu - sprawy propagandy, odczyty szkolne oraz zastępstwo Kierow. Dostrzegalni<br>
 
P. Inż. B. Rafałskiemu - administrację "Uranji"<br>
 
P. Inż. B. Rafałskiemu - administrację "Uranji"<br>
Linia 318: Linia 319:
 
Wielką pomocą dla Zarządu były szczerze oddane, bezinteresowne pracowniczki, w osobach studentek Uniwersytetu, słuchaczek astronomji: P. J. Wronówny oraz p. Z. Mikołajewskiej, które stale poświęcały Swą
 
Wielką pomocą dla Zarządu były szczerze oddane, bezinteresowne pracowniczki, w osobach studentek Uniwersytetu, słuchaczek astronomji: P. J. Wronówny oraz p. Z. Mikołajewskiej, które stale poświęcały Swą
 
pracę w Sekretarjacie i administracji "Uranji".<br>
 
pracę w Sekretarjacie i administracji "Uranji".<br>
 +
<br>
 +
C - Komisja Rewizyjna.<br>
 +
Komisja Rewizyjna, stosownie do wyboru Walnego Zebrania w d. 24 lutego urzędowała w składzie: Dr. L. Brennejsena, Inż. P. Strzeszewskiego i Dr. E. Taraszkiewicza.<br>

Wersja z 09:23, 14 cze 2014

Urania 1/1929

Od Redakcji.
Pragnąc częściej komunikować się z członkami Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Astronomji, zarząd Towarzystwa postanowił wydawać Uranję jako miesięcznik, począwszy od stycznia 1929 r. Numer bieżący jest więc pierwszym numerem naszego miesięcznika. Odtąd Uranja ukazywać się będzie co miesiąc, z wyjątkiem lipca i sierpnia, - ogółem przeto w ciągu roku ukaże się 10 numerów. Częstsze wydawanie pisma pociągnę o za sobą ze względów finansowych zredukowanie objętości pisma do 16 stronnic. Powiększenie naszego pisma oraz dalszy jego rozwój zależeć będzie od regularnego wpłacania składek członkowskich oraz jednania nowych członków.

POLSKIE TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ ASTRONOMJI
Konto czekowe P. K. O. NR 5885.
Siedziba: Warszawa, Chmielna 88, V piętro. Sekretarjat czynny w poniedziałki od godz. 18 do g. 20. Sekretarz generalny dr. F. Burdecki.
Dostrzegalnia Towarzystwa: Chmielna 88, V piętro, czynna w poniedziałki w wieczory pogodne dla członków P. T. P. A. i publiczności.
Kierownik dostrzegalni p. M. Białęcki.
Bibljoteka T-wa. Chmielna 88, V piętro, czynna w poniedziałki od godz. 19 - 20. Bibljotekarka - p. S. Domańska.

Urania 2/1929, str. 17-18, Obserwatorjum Polskiego Tow. Przyjaciół Astronomji.

Wskutek wytrwałych starań Zarządu Tow. budowa Obserwatorjum, rozpoczęta jeszcze w r 1925 i przerwana z powodu braku funduszów, została wreszcie pomyślnie załatwiona. W Obserwatorjum rozpoczęto już pokazy nieba dla członków Tow. i publiczności. Obserwatorjum znajduje się na miejscu dawniejszej Dostrzegalni, w przebudowanym częściowo gmachu Państwowej Szkoły Średniej Technicznej Kolejowej na V-em piętrze, przy ul. Chmielnej Nr 88.
Dzięki uprzejmości dyr. tej szkoły p. inż . W. Gniazdowskiego i ś. p. K. Malanowicza, jeszcze w r. 1921 udało się uzyskać w tej szkole, na poddaszu niewielki pokoik, mieszczący bibljotekę Tow., a wyżej małą, czworokątną murowaną nadbudówkę z 4-ma oknami. do której prowadziły z bibljoteki wąskie, drewniane schody. W nadbudówce znajdowała się luneta Bardou, o średnicy objektywu 108 mm. nabyta z pomocą darowizn i zwrotnych udziałów członków Towarzystwa.
W ciągu 3-letniej działalności dawniejszej Dostrzegalni aż do czasu zamknięcia w r. 1925 z powodu przebudowy gmachu szkoły, przez lunetę obserwowało około 3000 osób.
Pomimo trudnych ówczesnych warunków pracy, gdyż były to czasy dewaluacji naszego pieniądza, Dostrzegalnia Tow. zawsze była czynna, zawsze otwarta dla miłośników cudów nieba gwiaździstego. Pracowało się z nadzieją, że nadejdą lepsze czasy, że byle tylko wytrwać na stanowisku i nie poddać się zniechęceniu, to praca nie pójdzie na marne i wyda plon obfity.
I nie zawiedli się w swych nadziejach ci, którzy pracowali. W roku 1925 rozpoczęto przebudowę gmachu szkoły, i w związku z tern wyłoniła się myśl, czy nie udałoby się wybudować już nie Dostrzegalni, lecz Obserwatorjum. Przy gorącem poparciu ze strony Dyr. szkoły p. inż. W. Gniazdowskiego i zainteresowaniu się tą sprawą przez p. inż. Gaja ustalono plan przyszłego Obserwatorjum.
Obserwatorjum, jak zapewniano, miało być ukończone jeszcze w r. 1926. Niestety, obniżenie się wartości złotego przerwało pracę nad przebudową gmachu szkolnego, a tem samem i Obserwatorjum.
Nastała długotrwała przerwa, ciągnąca się aż do roku ubiegłego. Dopiero w r. 1928, po uzyskaniu przez szkołę kredytów, a przez Zarząd Tow. zapomogi z Wydziału Kultury i Oświaty Magistratu Warszawy w kwocie 1500 zł. i przy łaskawej pomocy p. St. Lecha, kierownika warsztatów mechanicznych szkoły, przystąpiono do ukończenia budowy Obserwatorjum.
Najtrudniejszem zadaniem było uruchomienie stożkowej kopuły Obserwatorjum, zbudowanej z prętów żelaznych, pokrytych blachą. Zadanie to było niełatwe, gdyż firma, która wykonała kopułę, nie przewidziała pewnych niedokładności, połączonych z takiego rodzaju budową. Po zastosowaniu jednakże przez p. St. Lecha odpowiedniego urządzenia udało się wreszcie uruchomić kopułę.
Obecnie trwają jeszcze dodatkowe prace przy urządzaniu Obserwatorjum.
Lokal Tow. składa się z dużego, ogrzewanego pokoju, mieszczącego siedzibę i bibljotekę Tow., oraz z Obserwatorjum, położonego wyżej, posiadającą obracającą się stożkową kopułę z dwiema przeciwległemi otwierającemi się lukami. Pod kopułą, na podstawie z mocnych prętów żelaznych izolowanej od podłogi, mieści się paralaktycznie ustawiony 108 mm. refraktor.
Przez uzyskanie stałej siedziby i Obserwatorjum, Zarząd Tow. pozbył się najpoważniejszej troski. Brak lokalu był główną przeszkodą w rozwoju Tow.
Tak pomyślne załatwienie tej zasadniczej kwestji ułatwi ogromnie popularyzacyjną i organizacyjną pracę Zarządowi, a jednocześnie będzie zachętą do dalszych, coraz szerszych i poważniejszych poczynań, w myśl dewizy: "Ad augusta per angusta".

Urania 2/1929, str. 25, Kronika P. T. P. A. - Nowi członkowie, przyjęci w grudniu 1928 r.

Jako członkowie rzeczywiści T. M. A. przyjęte zostały w grudniu r. 1928 następujące osoby:
Balcer Witold - przemysłowiec i kapitan rezerwy.
Dornański Władysław - delegat N. I. K.
Grabowska Leokadja - kosmetyczka.
Grynberg Helena - buchalterka.
Iwanowski Jerzy - student.
Kuczyńska Helena - masażystka.
Kuzior Stanisław - magister prawa, adwokat.
Lisiecki Zygmunt - słuchacz seminarjum Nauczycielskiego.
Mielnikow Jan - student Uniw. Warsz.
Tomasini Marjan - adwokat.

Urania 2/1929, str. 25-32, Statut Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Astronomji.

ROZDZIAŁ I.
Nazwa Towarzystwa, teren działalności i siedziba Władz Centralnych.
§ l. Stowarzyszenie, utworzone na mocy niniejszego statutu, nosi nazwę: "Polskie Towarzystwo Przyjaciół Astronomji".
§ 2. P. T. P. A. rozciąga swą działalność na całą Rzeczpospolitą Polską z zachowani.em dzielnicowych praw i przepisów o stowarzyszeniach.
§ 3. Siedzibą Władz Centralnych P. T. P. A. jest miasto st. Warszawa.
§ 4. P. T. P. A. posiada 2 rodzaje pieczęci: pieczęć Zarządu Centralnego okrągłą oraz pieczęcie Oddziałów Miejscowych. Na pieczęciach Oddziałów winien być umieszczony przymiotnik, utworzony od nazwy miejscowości, w której znajduje się siedziba Oddziału. (Np. "Oddział Częstochowski Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Astronomji").

ROZDZIAŁ II.
Protektorat naukowy. § 5. W dziedzinie fachowo - naukowej protektorat nad Towarzystwem piastuje Obserwatorjum Uniwersytetu Warszawskiego. (Patrz § 74).

ROZDZIAŁ III.
Cele Towarzystwa.
§ 6. Towarzystwo ma na celu:
a) zjednoczenie osób, pracujących na polu astronomji i nauk pokrewnych, oraz - interesujących się temi dziedzinami wiedzy;
b) zaznajamianie Członków Towarzystwa z najnowszemi postępami wiedzy astronomicznej i nauk pokrewnych oraz pobudzanie do badań własnych;
c) ułatwianie i popieranie prac Członków Towarzystwa;
d) udzielanie pomocy technicznej szkołom średnim w nauczaniu astronomji i popularyzacja wiedzy astronomicznej wśród społeczeństwa, a w szczególności wśród młodzieży.
§ 7. Dla osiągnięcia tych celów Towarzystwo, z zachowaniem obowiązujących przepisów:
a) urządza zebrania dyskusyjne, odczyty i wykłady (płatne i bezpłatne);
b) wydaje pisma, broszury i książki!.
c) organizuje obserwatorja astronomiczne i bibljoteki;
d) udziela informacyj w zakresie astronomji;
e) nawiązuje kontakt z podobnemi stowarzyszeniami oraz obserwatorjami w kraju i zagranicą.

ROZDZIAŁ IV.
Charakter Towarzystwa.
§ 8. Towarzystwo jest osobą prawną, może posiadać wszelki majątek ruchomy i nieruchomy, nabywać go i zbywać, zawierać dla celów, określonych statutem, wszelkie umowy i akta hipoteczne, przyjmować i czynić zapisy i darowizny, występować i odpowiadać sądownie.
§ 9. Działalność P. T. P. A. rozciąga się na całą Rzeczpospolitą Polską z prawem tworzenia Oddziałów Miejscowych, pod warunkiem zastosowania się do miejscowych praw i przepisów o stowarzyszeniach.

ROZDZIAŁ V.
Organizacja Towarzystwa.
§ 10. Realizacja celów statutowych Towarzystwa należy do Oddziałów Miejscowych i ich władz. Oddziały Miejscowe są w pracy swej samodzielne w ramach, określonych niniejszym statutem.
§ 11. Do kompetencji Zarządu Centralnego należy ogólnie koordynacja działalności poszczególnych Oddziałów Miejscowych, reprezentacja Towarzystwa, inicjatywa w zakładaniu Oddziałów, udzielanie im pomocy naukowej i materjalnej, wydawanie publikacyj Towarzystwa, tudzież ten zakres działania, który statut niniejszy wyraźnie zalicza do kompetencji poszczególnych Organów Towarzystwa.
§ 12. Oddziały Miejscowe mogą powstać z inicjatywy własnej tudzież z inicjatywy Zarządu Centralnego.
§ 13. Oddział Miejscowy musi się składać przynajmniej z 10 członków zwyczajnych.
§ 14. Osoby, organizujące Oddział Miejscowy, po uprzedniem porozumieniu się z Zarządem Centralnym, zwołują Zebranie organizacyjne, które wybiera tymczasowy Zarząd i Komisję Rewizyjną, a Zarząd Tymczasowy przesyła odnośny protokół Zarządowi Centralnemu dla zatwierdzenia i zarejestrowania. Na Zebranie organizacyjne musi być zaproszony delegat Zarządu Centralnego.
§ 15. Oddział Miejscowy rozpoczyna swą działalność natychmiast po wybraniu Zarządu Tymczasowego i przesłaniu zaakceptowanego przez delegata Centralnego Zarządu protokółu Zebrania organizacyjnego do Zarządu Centralnego.
§ 16. W razie powstania Oddziału Miejscowego z inicjatywy Zarządu Centralnego, organizacją zajmuje się jego delegat.
§ 17. Władzami Miejscowemi są:
a) Walne Zebranie;
b) Zarząd Miejscowy;
c) Komisja Rewizyjna.
§ 18. Walne Zebrania bywają zwyczajne i nadzwyczajne.
§ 19. Zwyczajne Walne Zebrania odbywają się z reguły dwa razy do roku: przy końcu roku sprawozdawczego, n~e wcześniej, niż w listopadzie, oraz drugi raz - w pierwszej połowie czerwca.
§ 20. Rok sprawozdawczy P. T. P. A. liczy się od l stycznia do 31 grudnia każdego roku.
§ 21. Walne Zebranie jest zwoływane przez Zarząd:
l) corocznie przy końcu roku sprawozdawczego celem złożenia sprawozdania z działalności P. T. P. A. oraz przeprowadzenia wyborów do Władz Towarzystwa,
2) w wypadkach szczególnie ważnych, gdy Zarząd nie przyjmuje na siebie odpowiedzialności,
3) na pisemne żądanie 1/4 części członków lub Komisji Rewizyjnej, nie później niż w dwa tygodnie od daty otrzymania zawiadomienia.
§ 22. Do kompetencji i obowiązków Walnego Zebrania należy:
a) wybór prezesa, członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
b) zatwierdzenie sprawozdania rocznego z czynności Oddziału i bilansu za rok ubiegły, oraz sprawozdania Komisji Rewizyjnej,
c) ustalenie podstaw budżetu na rok następny,
d) interpretacja poszczególnych punktów statutu i wprowadzanie nowych zmian i uzupełnień w nim,
e) decyzja w ważniejszych sprawach majątkowych Oddziału,
f) sprawy, za które Zarząd nie bierze na siebie odpowiedzialności,
g) powzięcie uchwały co do ewentualnego rozwiązania Oddziału i sposobów jego likwidacji.
§ 23. Walne Zebranie w czerwcu nosi charakter naukowo - popularyzacyjny i program jego każdorazowo ustala Zarząd Miejscowy.
§ 24. Nadzwyczajne Walne Zebranie jest zwoływane przez Zarząd z własnej inicjatywy, na żądanie Komisji Rewizyjnej, z polecenia Zarządu Centralnego lub na pisemne żądanie jednej czwartej części członków zwyczajnych.
§ 25. Uchwały Walnych Zebrań, zwołanych w 1-ym terminie są prawomocne przy obecności l /5 wszystkich członków rzeczywistych, przyczem każdy członek, obecny na zebraniu, może mieć pisemne pełnomocnictwa członków nieobecnych, które przedstawia Przewodniczącemu Walnego Zebrania. W razie nieprzybycia wymagalnej liczby członków, Walne Zebranie odbywa się w drugim terminie najpóźniej w 2 tygodnie po pierwszym terminie, przyczem uchwały jego w tym wypadku są prawomocne bez względu na ilość reprezentowanych głosów. § 26. Wszelkie uchwały Zarządu i Walnych Zebrań zapadają zwykłą większością głosów, z wyjątkiem uchwał, dotyczących zmian statutu oraz rozwiązania Oddziału, które wymagają większości % głosów obecnych, oraz w wypadku, przewidzianym w § 5.7 niniejszego statutu. § 27. Zarząd Miejscowy jest organem wykonawczym Oddziału, a do zakresu jego działania należą czynności, obejmujące całokształt agend Oddziału, o ile statut wyraźnie nie postanawia inaczej
§ 28. W skład Zarządu Miejscowego wchodzą: prezes, vice - prezes, sekretarz, skarbnik, bibljotekarz, wszyscy przewodniczący poszczególnych Sekcyj wraz z kierownikiem Koła Młodzieży, oraz ostatni poprzedni prezes Oddziału. W razie potrzeby Zarządowi przysługuje prawo kooptacji nowych członków Zarządu.
§ 29. Zarząd jest odpowiedzialny wobec Walnego Zebrania.
§ 30. Kierownik dostrzegalni może być osobą z poza członków Zarządu, lecz w takim razie - osobą, stale mianowaną przez Zarząd na warunkach określonych szczegółowo w umowie. Kandydat musi się wykazać opinją fachową dyrektora Obserwatorjum Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. (Patrz § 32}.
§ 31. Członkowie Zarządu oraz przewodniczący Sekcyj są wybierani z pośród członków, zamieszkałych w miejscu siedziby Towarzystwa lub Oddziału Miejscowego, na przeciąg jednego roku. Ustępujący członkowie mogą być wybierani ponownie.
§ 32. Wszystkie godności w P. T. P. A. są honorowe. W razie potrzeby. Zarząd ma prawo angażowania pracowników płatnych.
§ 33. Wybory do Władz Oddziału odbywają się na dorocznem Walnem Zebraniu drogą tajnego głosowania kartkami. Przynajmniej na tydzień przed Zebraniem wszyscy członkowie otrzymują oficjalną listę kandydatów, proponowaną przez ustępujący Zarząd. Każdy członek może wykreślić a wzamian za to wpisać nowe proponowane przez siebie kandydatury. Walne Zebranie wybiera najpierw prezesa, a następnie wszystkich pozostałych członków Zarządu razem. Nadto Walne Zebranie wybiera trzech zastępców, którzy wchodzą w skład Zarządu na wypadek ustąpienia któregokolwiek z członków Zarządu, oraz trzech członków Komisji Rewizyjnej. Analogicznie odbywają się wybory Władz Centralnych na Zebraniu Delegatów.
§ 34. Członkowie Towarzystwa zamiejscowi, nie mogący przybyć na Walne Zebranie (podobnież - na Zebranie Delegatów}, mogą przesłać swoje głosy wyborcze na ręce sekretarza w kopercie zamkniętej, zaopatrzonej w podpis autentyczny członka, którą sekretarz, nie otwierając, wręcza skrutatorom. W chwili głosowania skrutatorawie otwierają koperty i, nie czytając treści listu wrzucają go do urny.
§ 35. Wszelkie akty urzędowe w stosunkach zewnętrznych podpisuje prezes lub jego zastępca i sekretarz. Korespondencję wewnętrzną podpisywać może jedynie sekretarz. Czeki i kwity muszą być podpisane przez prezesa ( ew. jego zastępcę}, sekretarza i skarbnika.
§ 36. Posiedzenia Zarządu odbywają się z reguły dwa razy na miesiąc.
§ 37. Do prawomocności uchwał Zarządu wymagalna jest obecność 2/3 ilości członków Zarządu.
§ 38. Zarząd układa specjalne regulaminy dla Komisyj i agend Oddziału celem prawidłowego prowadzenia spraw P. T. P. A.
§ 39. Posiedzenia dyskusyjne odbywają się przynajmniej raz na miesiąc (z wyjątkiem miesięcy letnich) i są poświęcone referowaniu i omawianiu zagadnień naukowych oraz bieżących spraw, Oddziału Towarzystwa. Wszelkie dyskusje na tle politycznem i religijnem oraz na tematy obce zadaniom Towarzystwa są w łonie P. T. P. A. niedopuszaczalne.
§ 40. Organami centralnemi P. T. P. A. są: Zebranie Delegatów, Zarząd Centralny i Główna Komisja Rewizyjna.
§ 41. Zebranie Delegatów składa się z: l) członków Zarządu Centralnego, 2) delegatów Oddziałów Miejscowych, wybranych na Zwyczajnem Walnem Zebraniu Oddziału przy końcu roku, w ilości najwyżej jeden delegat na dziesięciu członków zwyczajnych danego Oddziału Miejscowego. Delegatem może być również członek honorowy i dożywotni. Prezesi Oddziałów Miejscowych są z urzędu delegatami. W razie niemożności wysłania delegata, Zarząd Miejscowy przesyła swe sprawozdanie i wnioski pisemnie Zarządowi Centralnemu, a ten musi je umieścić w programie zebrania Delegatów.
§ 42. Zebranie Delegatów może być zwyczajne i nadzwyczajne.
§ 43. Zwyczajne Zebranie Delegatów odbywa się z reguły w grudniu lub styczniu, w każdym razie po otrzymaniu przez Zarząd Centralny sprawozdania z odbycia Walnych Zebrań Miejscowych. Zarząd Centralny ma prawo zwołać Zebranie Delegatów również i w tym wypadku, gdy jakikolwiek Oddział Miejscowy, w terminie dwutygodniowym od dnia otrzymania wezwania Zarządu Centralnego, nie odbył Walnego Zebrania.
§ 44. Zwyczajne Zebranie Delegatów jest zwoływane przez Zarząd Centralny.
§ 45. Nadzwyczajne Zebranie Delegatów jest zwoływane: z inicjatywy Zarządu Centralnego, na żądanie Głównej Komisji Rewizyjnej i na żądanie Oddziału Miejscowego, wyrażone przez Nadzwyczajne Walne Zebranie.
§ 46. Do kompetencji Zwyczajnego Zebrania Delegatów należy:
a) wybór prezesa, członków Zarządu Centralnego i Głównej Komisji Rewizyjnej,
b) zatwierdzenie sprawozdania rocznego z czynności Towarzystwa, bilansu za rok ubiegły oraz - sprawozdania Głównej Komisji Rewizyjnej,
c) ustalenie podstaw budżetu na rok następny,
d) interpretacja poszczególnych postanowi·eń statutu, tudzież jego zmiany uzupełnienia,
e) sprawy, za które Zarząd Centralny nie bierze na siebie odpowiedzialności,
f) sprawy, przedstawione przez Zarząd i Walne Zebrania Miejscowe,
g) rozwiązanie Towarzystwa lub jednego z Oddziałów Miejscowych i likwidacja odnośnego majątku.
§ 47. Zarząd Centralny składa się z prezesa, vice - prezesa, sekretarza, srarbnika i redaktora. W razie potrzeby Zebranie Delegatów może powiększać Zarząd o dalszych członków. Zarząd Centralny jest odpowiedzialny wobec Zebrania Delegatów. Zakres działania Zarządu Centralnego jest analogiczny w stosunku do P. T. P. A., jak Zarządów Miejscowych - do Odziałów. (Patrz § 27). § 48. Członkowie Zarządu Centralnego, z wyjątkiem prezesa, mogą być członkami Zarządu Oddziału Miejscowego.
§ 49. Komisje Rewizyjne - Główna 1 Miejscowa:
a) prowadzą kontrolę i rewizję majątku, ksiąg, dokumentów i kasy właściwej organizacji, w każdym czasie z własnej inicjatywy oraz na żądanie odnośnych Zarządów;
b) sprawdzają roczny bilans i sprawozdanie oraz składają na Walnem Zebraniu lub Zebraniu Delegatów sprawozdanie ze swej czynności za rok ubiegły;
c) składają wnioski na Walnych Zebraniach i Zebraniach Delegatów co do udzielenia absolutorjrum Zarządowi;
d) w razie uznania za konieczne, żądają zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania lub Zebrania Delegatów.
§ 50. Komisja Rewizyjna Główna i Miejscowe - składają się z: prezesa, jego zastępcy i dwóch członków.
§ 51. Członek Zarządu nie może być członkiem Komisji Rewizyjnej.
§ 52. Wszystkie uchwały na Walnych Zebraniach i Zebraniach Delegatów zapadają zwykłą większością głosów. Uchwała o likwidacji Towarzystwa (nie pojedyńczego Oddziału Miejscowego) musi być zadecydowaną przez dwa po sobie następujące Zwyczajne lub Nadzwyczajne Zebrania Delegatów większością trzech czwartych głosów obecnych Delegatów.
§ 53. Uchwały Zarządów zapadają zwykłą większością głosów, o ile statut wyraźnie nie postanawia inaczej.
§ 54. Wszystkie wybory do Władz Towarzystwa zapadają zwykłą większością głosów i są tajne, o ile nie zostały przeprowadzone jednomyślnie przez aklamację.

ROZDZIAŁ VI.
Członkowie Stowarzyszenia, ich prawa i obowiązki.
§ 55. Członkiem P. T. P. A. może być:
a) każda pełnoletnia osoba fizyczna, przyjęta w poczet członków Oddziału Miejscowego. Słuchacze szkół - akademickich uważani są za osoby pełnoletnie;
b) osoba prawna, uznana za taką na terytorjum Rzeczypospolitej Polskiej, przyjęta w poczet członków Oddziału Miejscowego;
c) osoby niepełnoletnie powyżej lat 12 wieku mogą korzystać z urządzeń Towarzystwa za zgodą rodziców i ewentualnie - Szkoły, na zasadach, ustalonych przez Zarząd Centralny.
§ 56. Członkowie P. T. P. A. dzielą się na członków: a) założycieli, b) rzeczywistych, c) popierających, d) dożywotnich, e) honorowych f) uczestników Koła Młodzieży.
§ 57. Przyjęcie członka następuje na podstawie deklaracji, podpisanej przez niego i dwóch - członków rzeczywistych. O przyjęciu osób pełnoletnich decyduje Zarząd Miejscowy. Oficerowie służby czynnej balotowaniu nie podlegają. Odmowy przyjęcia kandydata Zarząd nie motywuje.
§ 58. Członkiem rzeczywistym jest osoba fizyczna, pełnoletnia, przyjęta przez Zarząd Oddziału Miejscowego, opłacająca normalne wpisowe i składki roczne, płatne w ratach kwartalnych. Wysokość wpisowego wynosi nie wyżej 5 złotych i składki rocznej - nie wyżej 20 złotych.
§ 59. Członkiem popierającym jest osoba prawna lub fizyczna, przyjęta przez Zarząd Oddziału Miejscowego, a wpłacająca oprócz normalnego wpisowego kładkę w wysokości poczwórnej składki członka rzeczywistego. § 60. Członkiem dożywotnim może zostać każdy, przyjęty przez Zarząd Oddziału Miejscowego, o ile wpłaci jednorazowo sumę, równą dwudziestokrotnej składce członka rzeczywistego, przyczem zwolniony zostaje od składek rocznych i wpisowego.
§ 61. Godność członków założycieli P. T. P. A. posiadają:
a) pierwsi Założyciele Towarzystwa Miłośników Astronomji w Warszawie,
b) wszyscy poprzedni prezesi tegoż Towarzystwa,
c) wszyscy prezesi Zarządu Centralnego P. T. P. A.,
d) osoby, którym Zebrania Delegatów nada tę godność.
§ 62. Tytuł członka honorowego nadaje Zebranie Delegatów na wniosek Zarządu Centralnego osobom, specjalnie zasłużonym w nauce astronomji lub w prowadzeniu i organizacji Towarzystwa.
§ 63. Członkowie założyciele i honorowi są zwolnieni od opłacania wpisowego i składek.
§ 64. Koła Młodzieży organizuje Zarząd Miejscowy, ustalając zasady organizacji samodzielnie. Uczestnicy Koła Młodzieży wpłacają pełne wpisowe i połowę składki rocznej członka rzeczywistego. Zarząd Miejscowy może sprawę składki zadecydować odmiennie w każdym poszczególnym wypadku, w porozumieniu z Dyrekcjami Szkół średnich i Zarządem Centralnym.
§ 65. Zarząd Centralny ma prawo nadawania godności Członka Korespondenta instytucjom i osobom, zajmującym się astronomją lub naukami pokrewnemi i utrzymującym kontakt z P. T. P. A. Członkowie Korespondenci, za każdorazowem upoważnieniem, reprezentują P. T. P. A. wobec zamiejscowych osób, instytucyj i stowarzyszeń naukowych. Członkowie Korespondenci nie mają obowiązku opłacania składek członkowskich.
§ 66. Wszyscy członkowie, mają prawo bezpłatnego korzystania z bibljoteki, wszelkich urządzeń Towarzystwa, tak we własnym Oddziale Miejscowym jak i we wszystkich innych, otrzymują bezpłatnie perjodyczne publikacje Towarzystwa, mają bezpłatny wstęp na Zebrania Dyskusyjne, mogą na odpowiednich warunkach wypożyczać przyrządy, książki i czasopisma. Na odczyty publiczne wstęp dla członków jest zniżony o ustalony przez Zarząd procent. Wszyscy członkowie P. T. P. A., mają prawo głosowania na Walnych Zebraniach. Osoby prawne wykonywują to prawo przez uprawnionych przedstawicieli. Te same osoby mają czynne prawo wyborcze do Władz P. T. P. A. Bierne prawo wyborcze mają tylko osoby fizyczne. Obcokrajowcy nie mogą być wybierani do Władz Towarzystwa.
§ 67. Członkowie P. T. P. A. obowiązani są:
a) płacić regularnie składki,
b) ściśle przestrzegać przepisów statutu, stosować się do prawomocnych uchwał Walnych Zebrań i Zebrań Delegatów, przestrzegać regulaminów, wydanych przez Zarządy Miejscowe lub Centralny,
c) starać się w miarę możności brać udział w pracach Oddziału,
d) starać się o rozwój Towarzystwa.
§ 68. Członkowie P. T. P. A. występują z Towarzystwa na własne żądanie, przy jednoczesnem uiszczeniu zaległych składek.
§ 69. Członkowie P. T. P. A. mogą być wykreśleni z Towarzystwa z ważnych powodów na mocy jednogłośnej uchwały Zarządu Miejscowego. Wykreślonym przysługuje prawo odwołania się do Walnego Zebrania. Powodami, uzasadniającego wykreślenie, są (taxative):
a) nieuiszczenie składki członkowskiej przez rok,
b) działanie na szkodę Towarzystwa,
c) nieprzestrzeganie przepisów statutu,
d) popełnienie czynu hańbiącego.
Przed powzięciem uchwały o wykreśleniu, Zarząd zawiadamia interesowanego i ewentualne wyjaśnienie jego musi wziąć pod uwagę. W razie odwołanie się wykreślonego do Walnego Zebrania i na specjalne jego żądanie, musi Zarząd ad hoc zwołać Nadzwyczajne Walne Zebranie.

ROZDZIAŁ VII.
Fundusze i rachunkowość.
§ 70. Fundusze P. T. P. A. tworzą się:
a) z wpisowego i składek członkowskich,
b) z dochodów z majątku Towarzystwa,
c) z dochodów z płatnych odczytów i pokazów,
d) ze sprzedaży wydawnictw,
e) z ofiar, darowizn i subwencyj.
§ 71. Do przyjmowania ofiar, darowizn, zapisów, legatów i subwencyj upoważniony jest Zarząd Centralny.
§ 72. Funduszami i rzeczami, powstałemi z aktów prawnych, dysponuje Zarząd Centralny.
§ 73. Dochodami normalnemi dysponuje samodzielnie Zarząd Miejscowy: całą sumą, powstałą z wpisowego i 10%-ami innych dochodów. Resztę przekazuje Zarząd Miejscowy Zarządowi Centralnemu na pokrycie kosztów bezpłatnych publikacyj i innych agend, określonych statutowo celami Towarzystwa.

ROZDZIAŁ VIII.
Prawa Protektaratu Naukowego..
§ 74. Dla zapewnienia ścisłości naukowej w działalności P. T. P. A., winien Zarząd Centralny przedkładać Dyrektorowi Obserwatorjum Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego plany zamierzonych prac naukowych, pedagogicznych i popularyzacyjnych Towarzystwa, w celu uzyskania opinji o ich stronie naukowej. Wszystkie jeego fachowe uwagi i wskazówki muszą być przez P. T. P. A. uwzględniane.

ROZDZIAŁ IX.
Likwidacja Towarzystwa.
§ 75. W razie prawomocnej uchwały Zebrania Delegatów o likwidacji Oddziału Miejscowego, likwidację Oddziału przeprowadza Zarząd Centralny. Uchwala Zebrania musi być poprzedzona uchwałą Walnego Zebrania Miejscowego. W razie likwidacji P. T. P. A., zadecydowanej na drugiem z rzędu Zebraniu Delegatów większością trzech czwartych głosów obecnych członków, Zebranie Delegatów wybiera równocześnie Komisję Likwidacyjną w składzie trzech osób, która przeprowadza likwidację. Cały pozostały majątek ruchomy i nieruchomy winien przejść na pokrewne organizacje, istniejące na terytorjum Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZDZIAŁ X.
Przepisy przejściowe.
§ 76. Do chwili prawnego zarejestrowania niniejszego statutu, funkcje Zarządu Centralnego P. T. P. A. spełnia dotychczasowy Zarząd Towarzystwa Miłośników Astronomji. Jest on również Zarządem Miejscowym Oddziału P. T. P. A. w Warszawie.
§ 77. Na prowincji powstające Oddziały, aż do chwili zarejestrowania niniejszego statutu, posiadają charakter filij Towarzystwa Miłośników Astronomji. Na podstawie przepisów tymczasowych o stowarzyszeniach i związkach z dn. 17 marca 1906 r. (Dz. Urz. M. S. Wewn. Nr. 1, poz: 11 - 1919 r:) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Min. Spr. Wewn. z dn. 28 sierpnia 1926 r. zarządzam wpis stowarzyszenia pod nazwą "Polskie Towarzystwo Przyjaciół Astronomjii", dawniej .. Towarzystwo Miłośników Astronomji" do rejestru Komisarjatu Rządu pod Nr. 603.
Warszawa, dn. 22.XII.1928 r. Nr. BP 201-19/28.
wz. Komisarz Rządu
m. st. Warszawy
(-) J. Pilecki.

Urania 3/1929, str. 38-39, Kronika P. T. P. A. - Spis nowych członków, przyjętych do Oddziału Warszawskiego P. T. P. A. w lutym 1929 r.

Jako członkowie rzeczywiści zostali przyjęci.
l. Chwaściński Edmund - inżynier.
2. lzdebski Kazimierz - inżynier.
3. Krysicki Włodzimierz - nauczyciel.
4. Sokół Wacław - administrator majątku.
5. Sulikowski Władysław - urzędnik zakładów Ostrowieckich.
6. Szulc Stanisław - inżynier.

Urania 3/1929, str. 39-40, Kronika P. T. P. A. - Z kroniki Towarzystwa.

W dniu 20 lutego odbyło się w audytorjum Zakładu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego doroczne zwyczajne Walne Zebranie Członków T-wa. Było ono specjalnie ważnem z uwagi, z jednej strony, na charakter, jaki siłą wypadków posiadało, z drugiej - na okres przełomowy T-wa i związane z tem głębokie zasadnicze reorganizacje oraz uchwały, jakie należało powziąć.
Tembardziej więc uderzającym był przykry fakt rażącej abstynencyl i obojętności na sprawy T-wa u ogółu Członków, który na Walne Zebranie zjawił się; na sali obecna była zaledwie garstka niewielka Członków dla wysłuchania sprawozdania i decydowania o dalszem życiu T-wa. Fakt ten wystąpił tern jaskrawiej przy głosowaniu przy wyborach, kiedy liczba głosów, nadesłanych przez Członków prowincjonalnych, okazała się prawie dwa razy większą od liczby głosów obecnych warszawskich, aczkolwiek Warszawa stanowi prawie 70% ogółu Członków T-wa. Walne Zebranie podkreśliło też taki smutny a ze wszech miar niepożądany objaw małego zainteresowania w T-wie.
Ważny a niezwykły charakter Zebrania polegał na tern, iż wobec zmiany dotychczasowego Statutu, uchwalonej na Nadzwyczajnem Walnem Zebraniu w dn. 25.X.l928 r. i wprowadzeniu nowego, zatwierdzonego przez władze Państwowe w dn. 22.XII 1928 r. - Zebranie było: sprawozdawczem częściowo z działalności dawnego T. M. A.., od dn. 22.XII 1928 - całego nowego P. T. P. A.., w sprawach zaś wyborów nowego Zarządu i uchwały Zebraniem Oddziału Warszawskiego P. T. P. A.
Odkładając na później podanie do wiadomości szczegółowego protokółu Walnego Zebrania, komunikujemy tu ważniejsze sprawy i uchwały Zebrania.
Zgodnie z nowym statutem dawne T. M. A. zostało zlikwidowane i przeszło w Polskie Towarzystwo Przyjaciół Astronomji, w którem Warszawa stanowi Oddział, narówni z innemi Oddziałami - prowincjonalnemi. Na podstawie §§ 76 i 77 Przepisów przejściowych Zarząd Oddziału Warszawskiego piastuje jeszcze charakter Zarządu Centralnego, do czasu utworzenia tegoż przez Zebranie Delegatów, które odbędzie się w dniu 21 marca r. b. Wybory do Zarządu Oddziału Warszawskiego dały wynik następujący : na Prezesa został wybrany ponownie Inż . Zygmunt Chełmoński, na Członków zaś PP.: Maksymiljan Białęcki (ponownie), Dr. Feliks Burdecki (ponownie), Prof. Paulin Chomicz, Prof. Michał Dowgird, Radca Minist. Jerzy Grzymała-Pokrzywnicki, Dr. Mikołaj Łobanow (ponownie), Teodor Neumann, Inż. Bronisław Rafaiski (ponownie), Dr. Eugenjusz Rybka (ponownie), Lucjan Zajdler (ponownie); na zastępcę: Inż . Edward Szawdyn; do Komisji Rewizyjnej weszli pp: Dr. Leopold Brennejsen, Inż. Piotr Strzeszewski i Dr. Edward Taraszkiewicz - wszyscy ponownie.
Z wielkiem zadowoleniem zostały przyjęte przez obecnych wiadomości zakomunikowane przez Zarząd: o utworzeniu i otwarciu Oddziału T·wa we Lwowie; pertraktacjach i żywej z pomyślnemi widokami urzeczywistnienia akcyi Zarządu ku utworzeniu Oddziałów w Toruniu, Krakowie i Wilnie; o przeistoczeniu "Uranji w miesięcznik, czem Zarząd chce, z jednej strony, nawiązać bliższy kontrakt z ogółem Członków, otwierając nadto w tym celu "skrzynkę do listów" w "Uranji" , z drugiej zaś - dąży do dawania Członkom T-wa ile można więcej materjałów interesujących ich, tak jak uczynił już, wydając "Kalendarz astronomiczny na r. 1929" w postaci obszernego, znacznie powiększonego i rozwiniętego w porównaniu z poprzedniemi Kalendarzami, rocznika astronomicznego.
W związku z temi, niezbędnemi w/g przekonania Zarządu, inwestycjami a zarazem - rosnącemi wraz z rozwojem T-wa agendami, zadaniami, wymagającemi jednak powiększenia środków materjalnych, - zostało uchwalone przez Zebranie przedłożenie Zarządu - podniesienia na rok 1929 aż do odwołania: składki Członkowskiej do 12 zł. rocznie, płatnych w razie życzenia kwartalnie, oraz do 3 zł. wpisowego dla nowowstępujących. Tak nieznaczna podwyżka była przez Zebranie, w rozumieniu potrzeb T-wa, uchwaloną bez sprzeciwów.
W kierunku świadczeń dla Członków T-wa przez Obserwatorjum T-wa została znacznie powiększona liczba osób do prowadzenia pokazów, tak że obecnie wynosi ona, prócz głównego Kierownika Obserwatorjum p. M. Białęckiego, nadto 4 zastępców, skutkiem czego pokazy w Obserwatorjum T-wa odbywają się obecnie 5 razy w tygodniu w dni wyznaczone - oddzielnie dla Członków, wycieczek, publiczości obcej i t. p.
Należy tu podkreślić główną zasługę kierownika Obserwatorjum, p. M. Białęckiego, który niestrudzoną pracą i oddaniem się dąży do rozwoju Obserwatorjum jak i całego T-wa od początków jego istnienia.
Toteż Zebranie, chcąc wyrazić p. Białęckiemu uznanie za jego działalność przez aklamację akceptowało wniesiony przez Zarząd wniosek udzielenia p. M. Białęckiemu godności Członka honorowego T-wa. W podobny sposób, również aklamacyjnie Zebranie przyjęło wnioski Zarządu o wyrażenie wdzięczności i uznania, jako DOBRZE ZASŁUŻONYCH DLA T-WA pp. Prof. Zygmuntowi Wóycickiemu, Dyrektorowi Państw. Szkoły Kolejowej (gdzie mieści się obecnie siedziba T-wa inż. W. Gniazdowskiemu inż. archit. H. Gajowi i kierownikowi pracowni wzmiankownej Szkoły Kolejowej p. St. Lechowi-za okazywane zawsze i obecnie niezmiernie doniosłe, wartościowe a zawsze niezmiennie życzliwe usługi, poparcie i pomoc tak moralną jak i rzeczową.
W końcu posiedzenia Zebranie uchwaliło tryb wyboru degatów na pierwsze w T-wie Zebranie Delegatów.
Termin Zebrania Delegatów został w następstwie ustalony na na posiedzeniu w d. 6.III r. b. Zarządu na dzień 21 marca r. b.
Naogół Walne Zebranie stwierdziło bardzo znaczny i szybki w ostatnich czasach rozwój T-wa, wyrażający się tak w rozwijaniu agend i zamierzań, jak również - i w rozszerzaniu i obejmowaniu swą działalnością coraz większych obszarów i dzielnic Polski przez tworzenie Oddziałów prowincjonalnych, które jako bliżej położone od zainteresowanych, mogą tern łatwiej i skuteczniej tak tworzyć się jak i prowadzić działalność i realizować cele i zadania T-wa.
W tym ostatnim kierunku wielką pomocą Zarządowi i całemu T-wu może służyć ogół Członków T-wa przez propagandę i wykorzystywanie drogą prywatną stosunków swych na prowincji, {jakich Zarząd, jasnem jest, mieć nie może w takiej i lości) w kierunku urabiania opinji i przygotowania gruntu i materjałów wśród lokalnego społeczeństwa dla powstania Oddziału. Z takim apelem też Zarząd zamierzał zwrócić się do ogółu Członków na Walnem Zebraniu. Szczupłość Zebrania jednak, jak było wzmiankowane wyżej, zamknęła mu usta; czyni więc to obecnie na tern miejscu.
Z. Ch.

Urania 4/1929

WŁADZE POLSKIEGO TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ ASTRONOMJI.
Zarząd Centralny:
Prezes - prof. M. Kamieński.
Vice - prezes - p. M. Białęcki.
Członkowie Zarządu: dr. F. Burdecki, prof. dr. S. Dickstein, dr. M. Łobanow, p. T. Neumann, dr. E. Rybka.
Siedziba Zarządu Centralnego: Warszawa, Al. Ujazdowska 6/8. Obserwatorjum Astronomiczne.

Władze Oddziałów P. T. P. A.

l. Oddział Częstochowski P. T. P. A.
Zarząd: Prezes Ks. Bonawentura Metler, vice - prezes - dyrektor Płodowski.
Członkowie Zarządu: Sekretarz mjr. W. Skrzywan, skarbnik dyr. Sidor, czł. Zarz. - prof. Awgulewicz.

2. Oddział Lwowski P. T. P. A. Konto czekowe P. K. O. Nr. 154, 257.
Siedziba: Lwów, Długosza 8, Zakład Astronomiczny UJK.
Członkowie Zarządu: Prezes Dr. E. Stenz (Instytut Geofizyczny UJK, Marszałkowska l), Wice prezes A. Stachy (Zakład Astronomiczny UJK. Długosza 8), Sekretarz W. Szpunar (Obserwatorjum Astronomiczne, Politechnika), Skarbnik O. Sucharowski (uł. Kościuszki 16).

3. Oddział Warszawski P. T. P. A.
Konto czekowe P. K. O. Nr. 5885.
Siedziba: Warszawa, Chmielna 88, V piętro.
Zarząd: Prezes: inż. Z. Chełmoński, vice - prezes: inż. B. Rafalski.
Członkowie Zarządu: p. M. Białęcki, dr. F. Burdecki, p. P. Chomicz, p. M. Dowgird, p. J. Pokrzywnicki, dr. M. Lobanow (skarbnik). p. T. Nemnann, dr. E. lb'bka, p. L. Zajdler.

Uwaga. Składki członkowskie (12 zł. rocznie) należy wpłacać do właściwych oddziałów przez P. K. O. bądź też na ręce skarbników.

Urania 4/1929, str. 56- , Z życia Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Astronomji.

Sprawozdanie z działalności Towarzystwa Miłośników Astronomji od 22.XII.28 Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Astronomji za rok 1928.
l - Władze T-wa.

A - Zarząd.
Wybory na Walnem Zebraniu T. M. A. w d. 24. II. 1928 r.
Prezes Zarządu: Prof. Michał Kamieński
Vice Prezes Zarządu: Inż. Bronisław Rafalski
Sekretarz Generalny: Dr. Jan Gadomski
Skarbnik: Dr. Mikołaj Łobanow
Redaktor "Uranji": Dr. Eugenjusz Rybka
Bibljotekarz: Inż. Zygmunt Chełmoński
Kierownik Dostrzegalni: P. Maksymiljan Białęcki

B - Prócz tego Zarząd poruczył:
P. Inż. Z. Chełmońskiemu - sprawy propagandy, odczyty szkolne oraz zastępstwo Kierow. Dostrzegalni
P. Inż. B. Rafałskiemu - administrację "Uranji"
P. St. Domańskiej (koopt.)- zastępstwo Sekretarza Generalnego oraz bibljotekarza
P. L. ZajdJerowi (koopt.) - pomoc Sekretarjatow i w sprawach personalnych oraz zastępstwo administratora "Uranji".

W d. 11 wrzesnia Prezes Zarządu, Prof. M. Kamieński zgłosił z powodów osobistych, niezależnych od T-wa, rezygnację z obowiązków Prezesa za pozostaniem jednak Członkiem Zarządu.
Na podstawie statutu przewodnictwo Zarządu objął Vice-Prezes, Inż. B. Rafalski, na stanowisko zaś Vice-Prezesa został wybrany p. Inż. Z. Chełmoński. W krótkim jednak czasie P. Inż. B. Rafalski z powodu wyjazdu oddał swe obowiązki do końca września P. Inż. Z. Chełmońskiemu.
W d. 26 października 1928 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków T. M. A., które wybrało na stanowisko Prezesa Zarządu P. Inż. z. Chełmońskiego i pod jego kierownictwem Zarząd pracuje do dnia dzisiejszego.
W d. 29 października Zarząd, przejrzawszy swą organizację, wybrał Prof. Kamieńskiego Vice-Prezesem Zarządu, poruczając mu jednocześnie kierownictwo naukową działalnością T-wa oraz Jego reprezentację naukową, a także - kooptował do swego składu P. D-ra Feliksa Burdeckiego, poruczając mu pomoc kierownikowi dostrzegalni i działalność propagandową.
W d. 5 listopada D-r J. Gadomski zgłosił z powodu nawału zajęć własnych i braku czasu rezygnację z obowiązków Sekretarza Generalnego. Prowadzenie tej odpowiedzialnej funkcji Zarząd poruczył P. D-rowi F. Burdeckiemu.
Wielką pomocą dla Zarządu były szczerze oddane, bezinteresowne pracowniczki, w osobach studentek Uniwersytetu, słuchaczek astronomji: P. J. Wronówny oraz p. Z. Mikołajewskiej, które stale poświęcały Swą pracę w Sekretarjacie i administracji "Uranji".

C - Komisja Rewizyjna.
Komisja Rewizyjna, stosownie do wyboru Walnego Zebrania w d. 24 lutego urzędowała w składzie: Dr. L. Brennejsena, Inż. P. Strzeszewskiego i Dr. E. Taraszkiewicza.