Henryk Witkowski

Z Archiwum historyczne PTMA
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Henryk Witkowski 1920—1974

Z uczuciem wielkiego bólu i ogromnej straty przyjął Oddział Toruński PTMA wieść o przedwczesnej śmierci w dniu 5 marca 1974 kolegi Henryka Witkowskiego.

Henryk Witkowski urodził się w Poznaniu 20 grudnia 1920 r. Tam też uczęszczał do Gimnazjum im. Żeromskiego i otrzymał świadectwo dojrzałości w 1948 roku. W latach 1948/49 przez 2 semestry studiuje astronomię na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sytuacja materialna zmusza Go jednak do podjęcia pracy zarobkowej. Pracuje w Zakładzie Energetycznym w Toruniu, gdzie powierzane mu są różne kierownicze stanowiska w działalności ekonomicznej Zakładu. W latach 1950-tych studiuje zaocznie w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Zdobytą wiedzą dzieli się chętnie i życzliwie ze współpracownikami, głównie z kierowanego przez siebie działu ekonomicznego. Cechuje Go wysoce pedagogiczne podejście do młodszych kolegów, pogoda ducha i koleżeństwo.

Obok systematycznego podnoszenia swych kwalifikacji ekonomicznych i wzorowego wypełniania obowiązków zawodowych, Henryk Witkowski miał dwie pasje. Jedną, która Go ogarnęła jeszcze w latach dziecięcych i otwierała szerokie spojrzenie n a otaczający nas świat była astronomia: drugą wynikającą z Jego ciekawości świata i chęci szerokiej wymiany myśli był język esperanto.

Jest Henryk Witkowski członkiem założycielem Toruńskiego Oddziału PTMA, a następnie siłą motoryczną wielu naszych działań i inicjatyw. Przez szereg kadencji pełnił różne funkcje w zarządzie Oddziału (najczęściej był sekretarzem) i był również członkiem władz centralnych naszego Towarzystwa. Jest kronikarzem wydarzeń astronomicznych na naszym terenie i zapalonym zwolennikiem idei powołania do życia Ludowego Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium w Toruniu. Przed przeszło 12 laty, niżej podpisany miał przyjemność współpracować z Henrykiem Witkowskim nad określeniem profilu i zadań takiej placówki. Powstałe w tej współpracy "Dane wyjściowe do projektowania LOAiP w Toruniu" zostały później wykorzystane przy budowie planetariów w Grudziądzu i Olsztynie. Za swą działalność w PTMA Henryk Witkowski był wielokrotnie odznaczony dyplomami honorowymi. Walny Zjazd Delegatów PTMA w 1971 roku nadał Mu srebrną odznakę honorową PTMA, a Ogólnopolski Komitet Frontu Jedności Narodu wyróżnił Go medalem kopernikowskim.

Związek Esperantystów miał w Henryku Witkowskim potężną podporę swej działalności w Toruniu. Był On bowiem i członkiem założycielem oddziału tego Związku w Toruniu i jego prezesem przez szereg lat i wykładowcą na kursach nauki języka esperanto. Swe zagraniczne kontakty esperanckie wykorzystywał Henryk Witkowski do wymiany myśli i ocen różnych zjawisk astronomicznych oraz do zdobywania informacji o kulcie Kopernika w krajach Jego korespondentów. Uzyskaną tą drogą dokumentację, wraz z częścią swej biblioteki przekazał Henryk Witkowski Toruńskiemu Oddziałowi PTMA.

Pamięć o Nim jest w Toruniu ciągle żywa i na każdym kroku odczuwamy Jego brak.
Andrzej Woszczyk
Urania 3/1975, str. 90-91