1983
Urania 1-4/1983, str. 1, Wstęp
Walny Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, który obradował w Toruniu w dniu 19 lutego 1983 roku, postanowił nadać tytuł Członka Honorowego PTMA Ludwikowi Zzjdlerowi.
Obdarzając tą godnością Redaktora Naczelnego Uranii dano wyraz uznaniu Jego zasług w kształtowaniu oblicza naszego pisma, wyrażono podziękowanie za trud i długoletnie ofiarne kierowanie pracami redakcji, a także podkreślono Jego oddanie dziełu upowszechniania i popularyzacji astronomii nie tylko poprzez Uranię, lecz także na forum PTMA.
Ponieważ ciężka, przewlekła choroba już od dłuższego czasu uniemożliwiła L. Zajdlerowi kontynuowanie prac redakcyjnych, Zarząd Główny PTMA powierzył funkcję redaktora naczelnego Uranii Krzysztofowi Ziółkowskiemu, dotychczasowemu sekretarzowi redakcji i powołał w skład kolegium redakcyjnego Magdalenę Sroczyńską-Kożuchowską na stanowisko sekretarza redakcji oraz T. Zbigniewa Dworaka jako redaktora technicznego.
Niniejszy zeszyt Uranii wprawdzie ma zwiększoną objętość, ale obejmuje cztery pierwsze numery 1983 roku. To drastyczne posunięcie okazało się niestety jedynym, które szybko może doprowadzić do likwidacji opóźnienia w ukazywaniu się naszego miesięcznika spowodowanego ubiegłorocznymi trudnościami.
Przepraszamy!
Urania 1-4/1983, str. 38-39, Kronika PTMA - Z działalności Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w 1982 roku
W 1982 roku działalność PTMA koncentrowała się na tradycyjnych formach popularyzacji wiedzy jak wykłady i odczyty, pokazy nieba, prowadzenie czytelni i bibliotek, turnusy obserwacyjne, konferencje naukowe. Trudno wymienić w tym miejscu wszystkie działania aktywu Towarzystwa, zwłaszcza o charakterze lokalnym. Podkreślmy jednak, że w większości oddziałów w drugim półroczu ubiegłego roku spotkania członków na prelekcjach czy wspólnych obserwacjach odbywały się stosunkowo regularnie. Na szczególną uwagę zasługują takie dokonania jak cykl wykładów poświęcony pamięci wieloletniego Prezesa Oddziału PTMA w Toruniu Henryka Iwaniszewskiego zorganizowany w Toruniu, czy otwarcie Obserwatorium Astronomicznego Politechniki Szczecińskiej, głównie staraniem członków Oddziału PTMA. Obserwatorium w Szczecinie kieruje obecnie Prezes Oddziału PTMA Lech Barski.
Wzorem lat ubiegłych zorganizowano wakacyjne turnusy szkoleniowe dla młodzieży. Spotkania te, mające w Towarzystwie ponad dwudziestoletnią tradycję, w ostatnich latach przybrały nowy kształt organizacyjny. Odbywają się pod wspólną nazwą Letnich Szkół Obserwacyjnych i są przygotowane — od strony merytorycznej — przez specjalistyczne sekcje Towarzystwa. W 1982 roku zorganizowano 6 turnusów, w których wzięło udział około 90 osób. O pobycie młodych
adeptów astronomii w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach koło Torunia pisał obszerniej w Uranii Juliusz Domański (nr 10, 1982). We Fromborku w dniach od 24 lipca do 4 sierpnia wyznaczyli sobie spotkanie członkowie Sekcji Obserwacji Meteorytów (kierownictwo Szkoły — Antoni Stiller). Sekcja Obserwacji Gwiazd Ziemnych współuczestniczyła w organizacji czterech Szkół: jednej w Niepołomicach (14-27 lipca, kierownik Krzysztof Chyży) oraz trzech na
Łysinie w Beskidzie Wyspowym (pierwsza od 14 do 28 lipca, a druga od 12 do 28 sierpnia, kierownictwo obu — Dariusz Lis oraz trzecia od 16 do 25 września, kierownictwo — Tomasz Kaczkowski).
Obserwacje wykonane w czasie Letnich Szkół Obserwacyjnych będą opublikowane w The Astronomical Reports. Niestety, z przyczyn niezależnych od Towarzystwa, nie udało się zorganizować — wzorem lat ubiegłych - Zlotu Obserwatorów Nieba(*)
Na szczególną uwagę zasługują prace prowadzone w ramach Seminarium Dydaktyki i Popularyzacji Astronomii, którego III konferencja (współorganizator: Uniwersytet Śląski w Katowicach) odbyła się w Mogilanach koło Krakowa w okresie od 21 do 23 listopada 1982 roku.
Wszystkie referaty i wystąpienia na konferencji będą opublikowane w Materiałach Seminarium (Biblioteka PTMA, Seria F, zeszyt 3). I jeszcze kilka słów o działaniach organizacyjnych. W 1982 roku w Biurze Zarządu Głównego PTMA w Krakowie można było kupić obiektywy i całe zestawy (obiektyw, soczewki do montażu okularów, tubus) do budowy niewielkich lunetek. Od bieżącego roku cała kartoteka członkowska PTMA, wraz ze wszystkimi rozliczeniami z członkami
Towarzystwa i prenumeratorami Uranii prowadzona będzie za pomocą maszyny cyfrowej. Usprawnienie to pozwoli zatrudnić w Biurze Zarządu Głównego PTMA instruktora programowego zamiast pracownika administracyjnego. Trwają wysiłki zmierzające do gruntownego wyremontowania Wzgórza Partyzantów - siedziby Oddziału PTMA we Wrocławiu. Dzięki obiecanej pomocy władz dzielnicy Wrocław - Stare Miasto możliwy będzie pełny remont i utworzenie w centrum Wrocławia ośrodka dydaktyki i popularyzacji astronomii o zasięgu ogólnokrajowym.
J. K.
(*) - I Zlot Obserwatorów Nieba: 19-21 czerwca 1980 r., Święta Katarzyna, II Zlot Obserwatorów Nieba: 4-7 września 1981 r., Sulejów nad Pilicą; patrz Jan Kwaśniewicz, Materiały Seminarium Dydaktyki i Popularyzacji Astronomii, Biblioteka PTMA, Seria F, zeszyt 2.