W sprawie astronomów - amatorów: Różnice pomiędzy wersjami
(Utworzono nową stronę "''str. 573-574, numeru 36 z dnia 3 września 1911'' W No 33 Wszechświata, znajduje się list otwarty p. d-ra Przypkows...") |
(Brak różnic)
|
Aktualna wersja na dzień 18:24, 24 mar 2018
W No 33 Wszechświata, znajduje się list otwarty p. d-ra Przypkowskiego w sprawie astronomów-amatorów, który powinien znaleść oddźwięk pośród miłośników pięknej nauki astronomii. U nas astronomia jest dotąd uprawiana bardzo słabo, nadzwyczaj mało czynimy na tem polu wiedzy; nie wiele osób, rzeczywiście miłujących tę naukę, prarcuje w tym kierunku, a i ci, z braku jakiejkolwiek łączności ze sobą, muszą nieraz szukać pomocy gdzieindziej, co niewątpliwie szkodzi rozwojowi astronomii w kraju naszym i osłabia działalność jej adeptów. Niektórzy
twierdzą, że przyczyną takiego stanu rzeczy, jest brak środków materyaluych. Zapewne — ale to nie jest wyłączną przyozyną. Bardziej jeszcze brakuje nam wytrwałośoi. Gdy wyrobimy w sobie wytrwałość, znajdą się i środki materyalne. Dla ułatwienia zadań astronomom - amatorom przez wzajemne współdziałanie proponuję utworzenie chooiaż małego kółka miłośników astronomii, jeżeli się okaże dostateczna liczba zgłoszeń.
Maksymilian Białecki.
Maksymilian Białęcki, Warszawa, ulica Złota No 55 m. 49. Luneta ziemska o średnicy objektywu 4 1/2 cm. Powiększenie do 25 razy. Szkło do obserwacyi słońca własnego pomysłu.
Systematyczne obserwacye plam i pochodni słonecznych; prowadzi się trzeci rok statystyka plam. Obserwacye zjawisk w układzie Jowisza, księżyca, niektórych gwiazd podwójnych, gromad gwiazdowych i mgławic. Badania gwiazd zmiennych. Studya nad astronomią teoretyczną.