1965: Różnice pomiędzy wersjami

Z Archiwum historyczne PTMA
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Linia 23: Linia 23:
 
Pozostała część zebrania ZG PTMA poświęcona była omówieniu innych istotnych dla Towarzystwa spraw. I tak Zarząd Główny przedyskutował sprawę przygotowania zmiany statutu PTMA, udziału Towarzystwa w obchodach jubileuszowych z okazji 500-lecia urodzin M. Kopernika, współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym oraz sprawy budżetowe i organizacyjne.<br>
 
Pozostała część zebrania ZG PTMA poświęcona była omówieniu innych istotnych dla Towarzystwa spraw. I tak Zarząd Główny przedyskutował sprawę przygotowania zmiany statutu PTMA, udziału Towarzystwa w obchodach jubileuszowych z okazji 500-lecia urodzin M. Kopernika, współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym oraz sprawy budżetowe i organizacyjne.<br>
 
Andrzej Słowik
 
Andrzej Słowik
 +
 +
== Urania 2/1965, str. 58, Kronika PTMA - Z działalności Oddziału PTMA w Warszawie ==
 +
W warsztacie Warszawskiego Oddziału PTMA wykonany został amatorski teleskop systemu Newtona o średnicy lustra 150 mm i ogniskowej 1300 mm. Teleskop ten został ustawiony na montażu typu angielskiego z przeciwwagą. Konstrukcja montażu jest metalowa. Podpory osi godzinnej wykonano z rur bakelitowych wypełnionych zbrojonym betonem. Teleskop zaopatrzony jest w posuwy mikrometryczne, w oświetlone skale - godzinną i deklinacyjną, oraz w mechanizm zegarowy z napędem elektrycznym.<br>
 +
W najbliższym czasie wykonane zostanie drugie lustro, o średnicy 250 mm, które będzie zainstalowane do opisanego montażu.<br>
 +
Nad budową teleskopów pracuje w sekcji szlifierskiej Oddziału Warszawskiego PTMA kilkunastu członków, wykonując zarówno prace szlifierskie jak i montażowe. W budowie są również teleskopy typu Cassegraina.<br>
 +
Trwają prace nad lustrami o średnicy 350 mm, a projektuje się wykonanie luster o średnicy 500 mm.<br>
 +
Lucjan Newelski - Warszawa

Wersja z 09:03, 22 mar 2018

Urania 1/1965, str. 21, Kronika PTMA - Z działalności Oddziału PTMA w Poznaniu

Jednym z głównych zainteresowań członków Oddziału PTMA w Poznaniu jest budowa teleskopów amatorskich. Zainteresowania te wykazują nie tylko członkowie starsi, ale również i młodzież, która z wielkim zapałem oddaje się tego rodzaju pracy. Dzięki temu na terenie lokalu PTMA jak i poza nim, na przestrzeni tych kilku lat wyszlifowano dużą ilość luster, jak również zbudowano własne teleskopy, a nawet lunetki, tak konieczne narzędzia do obserwacji nieba.
Ostatnio duże poruszenie wywołał czyn społeczny p. Bronisława Jankowskiego, który na cześć IV Zjazdu PZPR wykonał teleskop amatorski systemu Newtona i ofiarował go nowej szkole 1000-lecia w Poznaniu - Szkole Nr 85 im. Aleksandra Zawadzkiego przy ul. Tomiekiego 16.
Teleskop posiada zwierciadło o średnicy 150 mm, o powierzchni aluminizowanej, na statywie drewnianym kombinowanym (azymutalny i paralaktyczny).
Obudowa tubusu i detale są aluminiowe i wykonane niezmiernie starannie (patrz fotografie na drugiej stronie naszej okładki).
Praca ta wymagała wielkiego wysiłku. Szereg precyzyjnych części do teleskopu p. B. Jankowski wykonał poza godzinami służbowymi w swoim zakładzie pracy, gdzie jego czyn, tak wysoce społeczny, spotkał się z dużym uznaniem Samorządu Robotniczego.
Kierownictwo nowej Szkoły, jak i Oddział PTMA w Poznaniu, składają naszemu Członkowi, p. Bronisławowi Jankowskiemu, z prawdziwą dumą serdeczne gratulacje.
E. Kielczewska - Poznań

Urania 1/1965, str. 22, Kronika PTMA - Z życia Oddziałów PTMA

Częstochowa - Pomyślnie, choć nie bez przeszkód, rozwija się podjęta przez Zarząd Oddziału akcja przebudowy budynku obserwatorium w parku im. Staszica (zob. Urania 1964/9, str. 250). W październiku ub. r. odbyło się z udziałem prezesa Z. G. PTMA dra J. Salabuna, specjalne zebranie Zarządu Oddziału poświęcone sprawom przebudowy. Dr Salabun zlożył również wizytę u miejscowych władz uzyskując potwierdzenie ich dalece pozytywnego srtosunku do inicjatywy Oddziału. Dal temu wyraz m. in. przewodniczący Prezydium MRN w Częstochowie ob. T. Kowalski składając obietnicę udziału Miejskiej Rady Narodowej w finansowaniu przebudowy, co pozwoliłoby na zakończenie prac jeszcze w bieżącym roku.
Szczecinek - W zgrupowaniu obserwacyjnym zorganizowanym w sierpniu ub. r. w Czaplinku k. Szczecinka wzięło udział 15 obserwatorów z pięciu Oddziałów PTMA. Celem zgrupowania, kierowanego przez sekretarza Z. G. PTMA M. Mazura, było przeprowadzenie serii obserwacji gwiazd zmiennych oraz uzupełnienie przez uczestników wiadomości i doświadczenia z zakresu całokształtu spraw dotyczących amatorskich obserwacji astronomicznych. Zorganizowanie i przeprowadzenie zgrupowania możliwe było dzięki ofiarności i staraniom sekretarza Szczecineckiego Oddziału p. A. Giedrysa jak też bezpośredniej organizacyjnej i finansowej pomocy lokalnych władz a szczególnie zast. przewodniczącego Prezydium PRN ob. M. Zienkiewicza i kierownika Wydziału Kultury ob. R. Szczęśniaka.
Pomoc ta objawiła się w konkretnym poparciu finansowym Prezydium PRN, udzielonym w zamian za przeprowadzenie przez uczestników zgrupowania szerokiej akcji popularyzatorskiej.
Wyjątkowo niesprzyjająca aura utrudniała prowadzenie obserwacji, ale nie przeszkodziła w zorganizowaniu szeregu pokazów i odczytów, w czym wyróżnił się szczególnie kol. Adam Giedrys, kontynuując swoją dotychczasową ofiarną działalność na terenie województwa koszalińskiego.
Toruń - Miejscowy Oddział PTMA od szeregu lat znajduje się w ciężkiej sytuacji, nie posiadając własnego lokalu, który zmuszony był opuścić w roku 1960 w związku z przebudową "Domu Kopernika". Obecnie zaistniały warunki na poprawę sytuacji. W czasie ostatnio przeprowadzonych w Toruniu rozmów z udziałem prezesa ZG PTMA dr J. Salabuna, władze miejskie przyrzekły przyznać w najbliższym czasie lokal, który będzie służył Oddziałowi jako tymczasowa siedziba, do czasu zrealizowania budowy Ludowego Obserwatorium i małego planetarium.
Fundusze na tę inwestycję, w wysokości 10 mln zl, przewidziane zostały w budżecie MRN jako część inwestycji jubileuszowych, które mają być zrealizowane do roku 1973, roku obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika. Tę korzystną sytuację zawdzięcza Oddział serdecznemu stosunkowi Ojców Miasta a w szczególności tow. B. Ptaszyńskiego, sekretarza propagandy KM PZPR i wiceprzewodniczącego Prezydium MRN w Toruniu ob. F. Orzeszko.
Andrzej Słowik

Urania 1/1965, str. 22-23, Kronika PTMA - Zebranie Zarządu Głównego PTMA

Zasadniczym tematem kolejnego zebrania Zarządu Głównego PTMA, które odbyło się 27 października 1964 r. w Krakowie, były sprawy wydawnictw, a szczególnie naszego miesięcznika Urania. Wobec ustąpienia dotychczasowego redaktora naczelnego doc. Andrzeja Wróblewskiego, Zarząd Główny postanowił powierzyć tę funkcję dr Ludwikowi Zajdlerowi, prezesowi Warszawskiego Oddziału PTMA. Przyjmując rezygnację doc. Wróblewskiego, Zarząd Główny wyraził dotychczasowemu zespołowi Redakcji serdeczne podziękowanie za wieloletni trud włożony w redagowanie naszego miesięcznika. Równocześnie, zmierzając do zapewnienia Uranii należytego poziomu, Zarząd Główny zaproponował kilku naszym wybitnym astronomom udział w Radzie Redakcyjnej i Komitecie Redakcyjnym.
Pozostała część zebrania ZG PTMA poświęcona była omówieniu innych istotnych dla Towarzystwa spraw. I tak Zarząd Główny przedyskutował sprawę przygotowania zmiany statutu PTMA, udziału Towarzystwa w obchodach jubileuszowych z okazji 500-lecia urodzin M. Kopernika, współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym oraz sprawy budżetowe i organizacyjne.
Andrzej Słowik

Urania 2/1965, str. 58, Kronika PTMA - Z działalności Oddziału PTMA w Warszawie

W warsztacie Warszawskiego Oddziału PTMA wykonany został amatorski teleskop systemu Newtona o średnicy lustra 150 mm i ogniskowej 1300 mm. Teleskop ten został ustawiony na montażu typu angielskiego z przeciwwagą. Konstrukcja montażu jest metalowa. Podpory osi godzinnej wykonano z rur bakelitowych wypełnionych zbrojonym betonem. Teleskop zaopatrzony jest w posuwy mikrometryczne, w oświetlone skale - godzinną i deklinacyjną, oraz w mechanizm zegarowy z napędem elektrycznym.
W najbliższym czasie wykonane zostanie drugie lustro, o średnicy 250 mm, które będzie zainstalowane do opisanego montażu.
Nad budową teleskopów pracuje w sekcji szlifierskiej Oddziału Warszawskiego PTMA kilkunastu członków, wykonując zarówno prace szlifierskie jak i montażowe. W budowie są również teleskopy typu Cassegraina.
Trwają prace nad lustrami o średnicy 350 mm, a projektuje się wykonanie luster o średnicy 500 mm.
Lucjan Newelski - Warszawa