1965: Różnice pomiędzy wersjami
(Utworzono nową stronę "== Urania 1/1965, str. 21, Kronika PTMA - Z działalności Oddziału PTMA w Poznaniu == Jednym z głównych zainteresowań członków Oddziału PTMA w Poznaniu jest budo...") |
(Brak różnic)
|
Wersja z 08:58, 22 mar 2018
Urania 1/1965, str. 21, Kronika PTMA - Z działalności Oddziału PTMA w Poznaniu
Jednym z głównych zainteresowań członków Oddziału PTMA w Poznaniu jest budowa teleskopów amatorskich. Zainteresowania te wykazują nie tylko członkowie starsi, ale również i młodzież, która z wielkim zapałem oddaje się tego rodzaju pracy. Dzięki temu na terenie lokalu PTMA jak i poza nim, na przestrzeni tych kilku lat wyszlifowano dużą ilość luster, jak również zbudowano własne teleskopy, a nawet lunetki, tak konieczne narzędzia do obserwacji nieba.
Ostatnio duże poruszenie wywołał czyn społeczny p. Bronisława Jankowskiego, który na cześć IV Zjazdu PZPR wykonał teleskop amatorski systemu Newtona i ofiarował go nowej szkole 1000-lecia w Poznaniu - Szkole Nr 85 im. Aleksandra Zawadzkiego przy ul. Tomiekiego 16.
Teleskop posiada zwierciadło o średnicy 150 mm, o powierzchni aluminizowanej, na statywie drewnianym kombinowanym (azymutalny i paralaktyczny).
Obudowa tubusu i detale są aluminiowe i wykonane niezmiernie starannie (patrz fotografie na drugiej stronie naszej okładki).
Praca ta wymagała wielkiego wysiłku. Szereg precyzyjnych części do teleskopu p. B. Jankowski wykonał poza godzinami służbowymi w swoim zakładzie pracy, gdzie jego czyn, tak wysoce społeczny, spotkał się z dużym uznaniem Samorządu Robotniczego.
Kierownictwo nowej Szkoły, jak i Oddział PTMA w Poznaniu, składają naszemu Członkowi, p. Bronisławowi Jankowskiemu, z prawdziwą dumą serdeczne gratulacje.
E. Kielczewska - Poznań
Urania 1/1965, str. 22, Kronika PTMA - Z życia Oddziałów PTMA
Częstochowa - Pomyślnie, choć nie bez przeszkód, rozwija się podjęta przez Zarząd Oddziału akcja przebudowy budynku obserwatorium w parku im. Staszica (zob. Urania 1964/9, str. 250). W październiku ub. r. odbyło się z udziałem prezesa Z. G. PTMA dra J. Salabuna, specjalne zebranie Zarządu Oddziału poświęcone sprawom przebudowy. Dr Salabun zlożył również wizytę u miejscowych władz uzyskując potwierdzenie ich dalece pozytywnego srtosunku do inicjatywy Oddziału. Dal temu wyraz m. in. przewodniczący Prezydium MRN w Częstochowie ob. T. Kowalski składając obietnicę udziału Miejskiej Rady Narodowej w finansowaniu przebudowy, co pozwoliłoby na zakończenie prac jeszcze
w bieżącym roku.
Szczecinek - W zgrupowaniu obserwacyjnym zorganizowanym w sierpniu ub. r. w Czaplinku k. Szczecinka wzięło udział 15 obserwatorów z pięciu Oddziałów PTMA. Celem zgrupowania, kierowanego przez sekretarza Z. G. PTMA M. Mazura, było przeprowadzenie serii obserwacji gwiazd zmiennych oraz uzupełnienie przez uczestników wiadomości i doświadczenia z zakresu całokształtu spraw dotyczących amatorskich obserwacji astronomicznych. Zorganizowanie i przeprowadzenie zgrupowania możliwe było dzięki ofiarności i staraniom sekretarza Szczecineckiego Oddziału p. A. Giedrysa jak też bezpośredniej organizacyjnej i finansowej pomocy lokalnych władz a szczególnie zast. przewodniczącego Prezydium PRN ob. M. Zienkiewicza i kierownika Wydziału Kultury ob. R. Szczęśniaka.
Pomoc ta objawiła się w konkretnym poparciu finansowym Prezydium PRN, udzielonym w zamian za przeprowadzenie przez uczestników zgrupowania szerokiej akcji popularyzatorskiej.
Wyjątkowo niesprzyjająca aura utrudniała prowadzenie obserwacji, ale nie przeszkodziła w zorganizowaniu szeregu pokazów i odczytów, w czym wyróżnił się szczególnie kol. Adam Giedrys, kontynuując swoją dotychczasową ofiarną działalność na terenie województwa koszalińskiego.
Toruń - Miejscowy Oddział PTMA od szeregu lat znajduje się w ciężkiej sytuacji, nie posiadając własnego lokalu, który zmuszony był opuścić w roku 1960 w związku z przebudową "Domu Kopernika". Obecnie zaistniały warunki na poprawę sytuacji. W czasie ostatnio przeprowadzonych w Toruniu rozmów z udziałem prezesa ZG PTMA dr J. Salabuna, władze miejskie przyrzekły przyznać w najbliższym czasie lokal, który będzie służył Oddziałowi jako tymczasowa siedziba, do czasu zrealizowania budowy Ludowego Obserwatorium i małego planetarium.
Fundusze na tę inwestycję, w wysokości 10 mln zl, przewidziane zostały w budżecie MRN jako część inwestycji jubileuszowych, które mają być zrealizowane do roku 1973, roku obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika. Tę korzystną sytuację zawdzięcza Oddział serdecznemu stosunkowi Ojców Miasta a w szczególności tow. B. Ptaszyńskiego, sekretarza propagandy KM PZPR i wiceprzewodniczącego Prezydium MRN w Toruniu ob. F. Orzeszko.
Andrzej Słowik