1948: Różnice pomiędzy wersjami

Z Archiwum historyczne PTMA
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "==Ważne daty w roku 1948== 7 październik 1948 - Powstanie Oddziału w Łodzi (patrz niżej)")
 
(Ważne daty w roku 1948)
Linia 1: Linia 1:
==Ważne daty w roku 1948==
+
==Powstanie Oddziału w Łodzi==  
7 październik 1948 - Powstanie Oddziału w Łodzi (patrz niżej)
+
W dniu 7 października 1948 r., na posiedzeniu Koła Astronomicznego Polskiej YMCA w Łodzi, zawiązano 6 z rzędu oddział P.T.M.A. Do zebranych (około 12 osób) przemówił Dyrektor programowy YMCA, prof. H. Niemirski, po czym odbyły się wybory do władz zarządu. Prezesem wybrano jednomyślnie prof. Niemirskiego. Do zarządu weszli: Tadeusz Czekański, jako wiceprezes i kierownik Komisji naukowej, W. Mokrzycka, jako sekretarz; J. Rusin-Rusiński, skarbnik; M. Leszczyński, bibliotekarz. Do Komisji rewizyjnej weszli: W.S.Szymański, Z. Kozanowski, A. Ferdzyn.<br> Zebranie poprzedził "wieczór literacko-naukowy" pt. Poezja Nieba.
 +
który odbył się w sali kominkowej YMCA, przy frekwencji 85 osób. Delegatem Zarządu głównego P.T.M.A. był dr Pagaczewski, który wygłosił przemówienie o historii P.T.M.A. i jego obecnym
 +
stanie, oraz opowiedział obszernie o obserwatorium nad Skalnate Pleso.<br>
 +
Oddział posiada l-pokojowy urządzony lokal. Prócz lunety Bardou -(obiektyw B cm średnicy) rozporządza kilkoma narzędziami, jak aneroidem i paroma termometrami, umieszczonymi w klatce zawieszonej na zewnątrz w oknie. Ściany zdobią zdjęcia astronomiczne oraz gipsowy relief części powierzchni Księżyca. <br>
 +
Nowemu oddziałowi życzymy "szczęść Boże" w jego pracy samokształceniowej i popularyzacyjnej.<br>
 +
Adres Oddziału: Łódź, ul. Moniuszki 4a, Polska Y. M. C. A.<br>
 +
Źródło: Urania 07-09/1948

Wersja z 17:32, 18 cze 2014

Powstanie Oddziału w Łodzi

W dniu 7 października 1948 r., na posiedzeniu Koła Astronomicznego Polskiej YMCA w Łodzi, zawiązano 6 z rzędu oddział P.T.M.A. Do zebranych (około 12 osób) przemówił Dyrektor programowy YMCA, prof. H. Niemirski, po czym odbyły się wybory do władz zarządu. Prezesem wybrano jednomyślnie prof. Niemirskiego. Do zarządu weszli: Tadeusz Czekański, jako wiceprezes i kierownik Komisji naukowej, W. Mokrzycka, jako sekretarz; J. Rusin-Rusiński, skarbnik; M. Leszczyński, bibliotekarz. Do Komisji rewizyjnej weszli: W.S.Szymański, Z. Kozanowski, A. Ferdzyn.
Zebranie poprzedził "wieczór literacko-naukowy" pt. Poezja Nieba. który odbył się w sali kominkowej YMCA, przy frekwencji 85 osób. Delegatem Zarządu głównego P.T.M.A. był dr Pagaczewski, który wygłosił przemówienie o historii P.T.M.A. i jego obecnym stanie, oraz opowiedział obszernie o obserwatorium nad Skalnate Pleso.
Oddział posiada l-pokojowy urządzony lokal. Prócz lunety Bardou -(obiektyw B cm średnicy) rozporządza kilkoma narzędziami, jak aneroidem i paroma termometrami, umieszczonymi w klatce zawieszonej na zewnątrz w oknie. Ściany zdobią zdjęcia astronomiczne oraz gipsowy relief części powierzchni Księżyca.
Nowemu oddziałowi życzymy "szczęść Boże" w jego pracy samokształceniowej i popularyzacyjnej.
Adres Oddziału: Łódź, ul. Moniuszki 4a, Polska Y. M. C. A.
Źródło: Urania 07-09/1948